Titans come up short in lacrosse title bid

May 20 2013 - 11:58pm

Images

Photo courtesy of Steve O’Camb
Syracuse High lacrosse player Jordan Stark.
Photo courtesy of Steve O’Camb
Syracuse High lacrosse player Connor Meyer battles a Sky View player during a game earlier this month at Syracuse.
Photo courtesy of Steve O’Camb
Syracuse High lacrosse player Jordan Stark.
Photo courtesy of Steve O’Camb
Syracuse High lacrosse player Connor Meyer battles a Sky View player during a game earlier this month at Syracuse.

As high school lacrosse aficionados in the Utah work to get the sport included under the USHAA umbrella, the state's top teams staged some impressive action on Saturday in the division finals at Copper Hills High School.

Defending champion Juan Diego rallied for an impressive 8-4 victory over Lone Peak on Saturday to claim the Division I boys championship crown.

PREP LACROSSE

Tommy Maddox scored twice as Juan Diego turned a 2-1 deficit into five straight goals after halftime. The Soaring Eagle finished the season with a 20-1 record.

Lone Peak rallied with scores by Josh Stout and Eric Mika, but never got any close than two goals.

In earlier action, the Syracuse Titans had hoped to cap their dream season with a win in the Division II boys championship.

But coach Jay Meyer's squad fell to Waterford 6-4 in the championship. Waterford is a perennial lacrosse power, while Syracuse is in its second season.

Syracuse knocked off top-ranked Herriman during the week, posting an impressive 12-8 victory on the road.

Earlier in the day , American Fork took down Lehi 11-7 in the Division II girls title game and Skyline edged Park City 10-9 in the Division I girls championship.

Also, the Utah High School Lacrosse recently handed out its postseason awards. Top of Utah winners included:

Boys

All-Americans--Luke Graney (Juan Diego); Jake Stout (Lone Peak); Luke Fairman (Brighton); Chandler Wescott (Bountiful).

Academic All-Americans--Tommy Maddox (Juan Diego); Justin Glaittli (Mountain Crest).

Blake Strebel Award--Taylon Niederhauser (Mountain Crest).

Person of the Year Award--Tim Haslam.

Division I boys

MVPs, Attack-- Luke Graney (Juan Diego). Midfield--Jake Stout ( Lone Peak). Defense--Garret Michaeli (Alta). Coach--Phil Dunn (Spanish Fork). Assistant coach--Benjamin Adams (Bingham).

First team, Attack--Chandler Wescott (Bountiful). Midfield--Nick Grogg (Juan Diego). Defense--Carter Mannix (Juan Diego). Goalie--Mathie Quinton (Brighton). Defensive specialist--Zachary Bubbidge (Pleasant Grove). Face-off specialist--Jace Thomas (Bountiful).

Second team, Attack--Tommy Maddox (Juan Diego); Dillon Yocum (Davis). Midfield--Chase Oviatt (Alta); Gabriel Rechsteiner (Judge Memorial). Defense--Brody Bolerjack (Brighton); Jess Parry (Bountiful); Pelly Braden (Judge Memorial). Goalie--Rose Riley (Juan Diego). Defensive specialist--Garrett Bullett (Alta). Face-off specialist--Logan Lund (Brighton).

Division II boys

MVPs, Attack--Chantz Roberts (Herriman). Midfield--Taylon Niederhauser (Mountain Crest). Defense--Tanner Duryea (Sky View). Coach--Neil Blaney (Mountain Crest). Assistant coach--Tristan Newkirk (Syracuse).

First team, Attack--Bryant Cannell (Sky View); Matt West (Waterford). Midfield--Taylon Niederhauser (Mountain Crest); Ian Kadish (Skyline); Jordan Stark (Syracuse). Defense--Tanner Duryea (Sky View); Benjamin Marsh (Fremont); Jacob Silva (Waterford). Goalie--Wyatt Katsos (Herriman). Defensive specialist--Carson Pilot (Fremont). Face-off specialist--Conner Meyer (Syracuse).

Second team, Attack--Danny Bell (Northridge); Trevor Ingram (Fremont); Troy Netzley (Mountain Crest). Midfield--Connor Meyer (Syracuse); Luke Pyper (Waterford); Zach Winter (Northridge). Defense--Jordan Israelsen (Sky View); Jacoby Wildman (Logan). Goalie--Jacoby Beyeler (Fremont). Defensive specialist--Michael Anderson (East). Face-off specialist--Ben Richard (Herriman).

Girls Division I

MVPs, Attack--Sarah Linford (Alta). Midfield--Annie Glen (Skyline). Defense--Hanna Thatcher (Olympus). Coach--Elise Caffee (Skyline).

First team, Attack--Sarah Linford (Alta). Midfield--Maddie Haynes (Park City); Annie Glen (Skyline); Hannah Choi (Alta); Morgan Judd (Bingham); Mara Gronseth (Juan Diego). Defense--Sierra Schlag (Park City). Goalie--Sasha McKee (Jordan).

Second team, Attack--Zoe Aldous (Skyline). Midfield--Katie Adams (Olympus); Anna Ferrera (Skyline); Hannah Hyatt (Park City). Defense--Amy Johnson (Brighton); Ellie Meyer (Park City). Goalie--Makala Anderson (Riverton).

Division II girls

MVPs, Attack--Megan Freeman (Lehi). Midfield--Haley Cook (American Fork). Defense--Addison McArthur (Pleasant Grove). Coach: Tim Martinez (Herriman).

First team, Attack--Hailee Prows (Davis). Midfield--Brittany Harris (Viewmont); Daisy Mele (Woods Cross); Hailey Tebbs (Woods Cross); Lismore Nebeker (Waterford). Defense--Kira Johnson (Davis); Haley Harris (Viewmont). Goalie--Rebecca Diaz (Herriman).

Second team, Attack--Madison Geilmann (Roy); Taylor Preece (Woods Cross). Midfield--Ellie Barlow (Davis); Ashleigh Steed (Weber). Defense--Jamie Breitsprecher (Woods Cross); Lindsay Snuffer (Waterford). Goalie--Lynsie Allen (Woods Cross).

From Around the Web

  +