Weber County Election Results

Nov 10 2009 - 6:34pm

The Standard-Examiner staff will be updating the results of the 2009 Municipal Elections as we receive them. 

Results are unofficial and may not be final.

 Farr West

Mayor Votes
* Jimmie Papageorge  598
Ava L. Painter  228

.

City Council (Two seats open)
Votes 
* Timothy N. Shupe  462
* Z. Lee Dickemore  491
Brandon Wright  319
Josephine (Jo) Fisher  271

Harrisville

Mayor                          Votes
* Richard Hendrix  310
Gary Robinson  114

.

City Council (Two seats open) Votes 
* Bruce N. Richins  310
Jeffrey H. Pearce  222
* Chad R. Allen  275
Jennifer Morrell  Withdrew

Hooper Not all results are final. City still counting votes.

District 1               
Votes
Ray Strong  120
Rex Simpson    185

.

District 2                   Votes
Alton Arnold
 49
Annette Fielding  183

.

District 3                     Votes
Courtney Putnam  109
Mark Wayment  108

Councilman at large

Dennis Weston: 327 votes

Richard Hall (write-in): 363 votes

Huntsville

Mayor Votes
Chris Stevenson  
* Jim Truett  249

.

Town Council (2 seats) Votes
* Alan Clapperton  140
Mike Engstrom  102
* Richard Sorensen  142
Doug Allen  117

Marriott-Slaterville

Mayor Votes
* Keith Butler  121

.

City Council Votes
* Delbert Hodson  62
* Kim Slater  64

North Ogden

Mayor Votes
*Richard Harris  1,593
Reed Mackley  1,106

.

City Council Votes
*Wade Bigler  1,955
G. Brian Bott  914
Nick McIntosh  627
*Brent R. Taylor  1,604

Ogden

City Council Municipal Ward 1 Votes    
Neil K. Garner  381
Jesse M. Garcia  363

.

City Council Municipal Ward 3 Votes    
Doug Stephens  808
Patrick A. Dean  561

.

City Council At Large Seat A Votes   
Susan Van Hooser  3,577
Mark B. Haines  2,551

.

City Council At Large Seat B Votes   
David Phipps (not on ballot)  
Bart E. Blair  4,670

.

 Plain City

Mayor                          Votes
Glen R. Willie  465
* Jay L. Jenkins  498

.

City Council Votes
* Bruce D. Higley  670
Paul Hodson  509
* Brent L. White  639

Pleasant View

Mayor Votes
Shane Aardema  364
Douglas Clifford  648

.

City Council                   Votes
Michael Humphreys  575
Scott Boehme  517
Richard Lewis  466
Sara Barney Urry  383

Riverdale

Mayor Votes
* Bruce Burrows  636
Gary E. Griffiths  573

.

City Council Votes
Rik Hermann  456
Alan Arnold  508
* Norm Searle  876
* Michael Staten  510

Roy

Mayor                            Votes
* Joe H. Ritchie  1,586
Dave Tafoya  1,291

.

City Council                   Votes
Marge Becraft  1,493
* Brad Hilton  1,695
* Michael L. Stokes  1,504
Lynn R. Smith  955

South Ogden

Mayor                           
Votes
*James Minster  1,114
Vickie Mattson  810

.

City Council Votes
*Bryan K. Benard  1,240
Lamont Camp  763
*Russell L. Porter  1,548

Uintah

Mayor Votes
Craig Kendell  160
* Mike J. Keyes  201

.

City Council (2 seats) Votes
* Sue Bybee  258
* Don E. Pearson  202
Neal Sawyer  145
Brandon G. Stanger  104

Washington Terrace

Mayor                             Votes
Val L. Coles  631
* Mark C. Allen  636

.

City Council                     Votes
* Robert Jensen  683
* Val Shupe  723
Matthew K. Thorngren  563
David VandenBosch  509

West Haven

Mayor Votes
* Brian Melaney  643
Blaine Holmes  277

.

City Council (two 4-year seats) Votes   
* Shawn L. Smith  494
Ronald O. Stratford  341
* Sharon Arrington Bolos  508
Mary Pebley  397

.

City Council (2-year seat) Votes 
Joseph Dallimore  435
* Dawnell Musselman  484

Weber/Box Elder Conservation District

Conservation District Votes
Dolph Woods  
Paul Hodson  

Northview Fire District

At-Large Seat Votes
Ted Black  879
* Paul Elsworth  2,442
Toby Mileski  566

.

Harrisville (2 seats) Votes
* Jill Anderson  316
* W. Grover Wilhelmsen  381

.

North Ogden (2 seats) Votes
* A. John Arrington  1,780
Martha J. Harris  1,461
* Dean B. Hunt  1,486

.

Pleasant View (2 seats) Votes
Richard G. Diamond  375
* Mae M. Ferguson  582
* Timothy M. Wheelwright  752

Weber Fire District

Two Seats Votes
*Dennis Montgomery  136
*Devin Ward  122
Don Taylor  102
Dennis Howland  42
Davis Wagstaff  110

Uintah Highlands Improvement District

Three Seats Votes
* Linda Hartmann  122
* John P. Reeve  104
Chet L. Van Orden  74
* Bob Wood 80

Taylor-West Weber Water Improvement District

Three Seats Votes
* Brent R. Fowers  97
* Dick J. Gibson  82
Grand C. Holmes  54
Ryan R. Judkins  45
Brent Ropelato  38
* Don Stokes  79

From Around the Web

  +