Davis School District Art Show winners

Apr 16 2010 - 10:14pm

Davis School District Art Show winners

Bountiful Elementary "JArt" winners

Kindergarten: Abby Jayne Lowry, "Celebrating a New Baby"

1st grade: Josh Anderson, "Celebrating Exploring"

2nd grade: Shaela Dolar, "Birthday Girl"

3rd grade: David Owens, "Celebrating Christmas"

4th grade: Scott Erickson, "Reptile"

5th grade: Nakita Shelly, "America the Beautiful", also People's Choice

6th grade: Katie Pierce, "Alice's Tea Party"


2010 High School Exhibit:

Best of Show: Bobby Asay, Viewmont High School, "The Bobby," oil

1st Place Photography: Aimee Barker, Bountiful High School, "Airborne"

2nd Place Photography: Luke Tuttle, Bountiful High School, "Windows to the Soul"

3rd Place Photography: Aimee Barker, Bountiful High School, "Words Speak"

Honorable mention: Dane Goodwin, Northridge High School, "Derelict"; Matt Yadegari, Bountiful High School, "Prim & Proper"; Anthonetta Cly, Great Basin High School, untitled

 

1st Place Original Artwork: Gretchen Larson, Viewmont High School, "Shaye," oil,

2nd Place Original Artwork: Rebecca Berry, Northridge High School, "El Gato," prismacolor

3rd Place Original Artwork: Kelsey Turville, Viewmont High School, "Choices," prismacolor

Honorable Mention: Dane Goodwin, Northridge High School, "Diffusion," acrylic, ink; Ashlee Henry, Clearfield High School, Ward Lockwood, altered book; Trina Berg, Canyon Heights High School, "Guardian Angel," charcoal

 

1st Place Study Work: Elizabeth Van De Graaff, Woods Cross High School, "Enigma," dry-point etching

2nd Place Study Work: Andrea Rodriguez, Woods Cross High School, "Mini Masters," oil

3rd Place Study Work: Ann Chen, Woods Cross High School, "Waiting," oil

Honorable Mention: Joseph Valentine, Davis High School, untitled, acrylic; Chrysta Tulane, Davis High School, untitled, tempera; Cathy Levitre, Woods Cross High School, untitled, graphite

 

1st Place 3-D: Cassandra Day, Syracuse High School, "Demonic Sculpture," clay

2nd Place 3-D: Kathlena Anderson, Syracuse High School, "Small Baking Dish," clay

3rd Place 3-D: Laura Kiss-Illes, Syracuse High School, "Teapot-Two Cups," clay

Honorable Mention: Tyler Sill, Bountiful High School, "Tribal Noise," nickel; Tara Olsen, Woods Cross High School, Lauren, clay; Katelyn Anderton, Viewmont High School, "Drink Me," stoneware

 

Junior High Exhibit

Best of Show: Cody Henry, West Point Jr. High, "Portrait of Louie," charcoal

1st Place: Jason Gomez, Syracuse Jr. High, "Self Portrait," acrylic

2nd Place: Breanna Roberts, Legacy Jr. High, "Bouquet," linoleum block print

3rd Place: Taryn Crimin, Kaysville Jr. High, "The Singer," acrylic

Honorable Mention: Cassidy Brewer, Mueller Park Jr. High, "Misty Fall," mixed media

From Around the Web

  +